1) İmplant tedavisi nedir?
Kaybedilen dişin yeri ya kaplama denilen kron-köprüler ile ya da takıp çıkartmalı protezler ile doldurulur. Kron köprüler boşluğa komşu sağlam dişlerin mine tabakalarının aşındırılmasını gerektirdikleri için bir ölçüde bu sorunsuz dişlere zarar verilmiş olunur. Protezler ise, takıp çıkartmalı bir yapının ağızda taşınmasının yanısıra tutuculuğu sağlayan kancaların başkaları tarafından görülmesini de neden olur. Ayrıca protez altındaki destek kemiğin zaman içinde erimesi ileride protez kullanımını da zorlaştırmaktadır.

Dental implantlar ile tedavi diş hekimliği biliminin hastalara sunduğu son gelişmelerden birisidir. İmplantlar kaybedilmiş doğal dişlerin yerini dolduran küçük titanyum vidalardır. Bölgesel ya da genel uyuşturma sonrası kemik içine yerleştirilen bu vidalar iyileşme süresi içinde kemik ile kaynaşır ve üzerlerine yerleştirilen protezlere destek olarak protezin oynamasını engellerler. Bu sayede klasik protezlerin ortaya koyduğu birçok sıkıntı ortadan kaldırılmış olur. Hastanın yaşam kalitesi arttırılmış, kendisi ile barışık bir hayat sürmesi sağlanır.
İmplant tedavisinin en büyük avantajı sağlıklı olan komşu hiçbir dişe hiçbir işlem yapılmaması böylece onlara zarar verilmemesidir.

2) İmplantların hizmet etme prensibi nedir ?
Kemik içine yerleştirilen implantlar, klasik bilgilerimiz dahilinde, yerleştirildikten 6-12 hafta sonra kemik ile kaynaşıp, protezlerin yükünü taşıyabilir duruma gelirler.
Bu sürenin sonunda hekiminizin sizin için kullanmayı uygun gördüğü implant marka ve tipine göre ya direk protez ölçüsü alınabilir ya da önce küçük bir cerrahi işlem daha sonra ölçü alma aşamasına geçilebilir.

3) İmplant’lar kaç senedir uygulanmaktadır ?
Yerleştirilen ve hala hasta tarafından kullanılan ilk implantlar bugün 35 senedir hizmet vermektedir. Diş hekimliği biliminin belki de en uzun ve kontrollü çalışmalarının yapıldığı implantların başarısı çeşitli şartlar ve markalar göz önüne alınırsa % 80- 98 arasında değişmektedir.

4) Dental implant yerleştirilmesi için gerekli olan şartlar nelerdir?
Çene gelişimini tamamlamış ve genel sağlık durumu iyi olan kişilerin tümünde diş eksikliklerinin giderilmesi için dental implantlar kullanılabilir. İmplant uygulanması için temel gereksinimler yeterli kemik desteğinin varolması, iyi ağız bakımı ve bozuk olmayan bir yara iyileşme kapasitesidir. İmplant ameliyatının başarılı olabilmesi için daha önceden doğal dişlerin tedavi edilmesi ve varsa dişeti rahatsızlıklarının ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bunun yanısıra uzun süreli başarılar için mükemmel bir ağız bakımı ve diş fırçalanması gerekmektedir.

5) İmplant tedavisi görmek için yeterince sağlıklı mıyım?
Genel olarak konuşulacak olursa normal diş çekimi yapılabilecek kadar sağlıklı olan hastalar implant tedavisi yaptırmak içinde sağlıklı kabul edilirler. Çok nadir görülen bazı genel sağlık problemlerine sahip olanların dışında implant uygulanması mümkün olmayan insan yoktur. Bu durum diş hekiminiz ile görüşmenizin sonrasında açıklık kazanacaktır.
Bunun ötesinde çene kemiğinin yapısı ve implant yerleştirilebilecek kemik miktarı, implant uygulaması yapılıp yapılamayacağını belirler. Ancak ileri cerrahi tekniklerin gelişmesi ile implant uygulanamayacak hasta neredeyse kalmamıştır.

6) Implant tedavisi nerede ve nasıl elde edilebilir?
Bu tip bir tedaviye başlamadan önce yeterli ve doğru bilgi almanız, her şeyden önce, kendi sağlığınız açısından gereklidir. Bu konuda, yurtdısında doktora tezi yapmış uzmanlarımız size gereken tüm rehberliği verebilecek bilgi birikimine sahiptir. Bunun dışında diş hekimliği fakülteleri de doğru bilgilendirilebileceğiniz kuruluşlardır. Kliniğimizde çalışan tüm hekimler hastaların doğru bilgilendirilmelerinin en doğal hakları olduğuna inanmaktadır. Implant tedavisi, doğru seçilen vak’alarda ve usulüne uygun yapıldığı taktirde, hastaların yaşam kalitesini arttıran ve yüz güldüren bir tedavi yöntemidir. Bu denli başarılı bir tedavi yönteminden tüm dünya da olduğu gibi ülkemizdeki hastaların da yararlanması gerektiğine inandığımız için, implant tedavisi hakkında bilgi edinmek için yaptığınız başvurulardan herhangi bir ücret talep edilmeyecektir. Bu muayene sırasında tedavi’ye uygun bir hasta olup olmadığınızın ortaya çıkması için implant’ları yerleştirecek, üzerinin protezini yapacak ve daha sonraki periyodik dişeti bakımını üstlenecek uzman hekimlerin sizi muayene etmesi en doğru yöntemdir. Bu muayene sırasında sizden genel sağlık durumunuz hakkında bilgi alınacak ve gerekli görülürse birtakım tahlilleri yaptırmanız istenebilecektir. Bu aşama da ayrıca çeşitli röntgen incelemeleri ve ağzınızın modellerinin elde edilmesi gerekebilecektir.

7) İmplant muayenesinde neler yapılacak?
Bu muayene sırasında tedaviye uygun bir hasta olup olmadığınızın ortaya çıkması için implant’ları yerleştirecek, üzerinin protezini yapacak ve daha sonraki periyodik dişeti bakımını üstlenecek uzman hekimlerin sizi muayene etmesi en doğru yöntemdir. Bu muayene sırasında sizden genel sağlık durumunuz hakkında bilgi alınacak ve gerekli görülürse birtakım tahlilleri yaptırmanız istenebilecektir. Bu aşama da ayrıca çeşitli röntgen incelemeleri ve ağzınızın modellerinin elde edilmesi gerekebilecektir.

8) İmplant tedavisi için yeterli destek kemik olup olmadığı nasıl anlaşılır?
Klinik muayene ve röntgen hazırlıkları yeterli kemik olup olmadığını ortaya koyan tetkiklerdir. Ancak sınır vak’alar da çene kemiğinin 3 boyutta kalınlığını bilmemizi sağlayan bilgisayarlı tomografi tetkikleri gerekebilir.

9)İmplant tedavisine karar verdim ancak yeterli kemik dokusu yoksa alternatiflerim nelerdir?
Günümüz cerrahi teknikleri ve kullandığımız malzemeler kemik olmayan bölgelerde de kemik yaratmamızı sağlayacak seviyelere ulaşmıştır. Bu nedenle bölgede kemik olmaması eskiden olduğu kadar kritik değildir.

10) İmplant uygulanması sırasında gözlenebilecek riskler nelerdir?
Doğru planlanmış ve deneyimli hekimler tarafından yapılan implant uygulaması risklerinin, bir diş çekimi sırasında karşılaşılabilecek risklerden farkı yoktur. Ancak özellikle operasyondan hemen sonraki erken dönemde sigara kullanmak enfeksiyon riskini arttırmaktadır

11) Implantlar üstüne yapılacak protezler nasıldır?
Implantlar üzerine yapılacak protezler vak’anın özelliğine göre değişik tipte olabilir. Yani bunlar kolayca temizlenmesi amacı ile hasta tarafından çıkartılabilecek şekilde olabileceği gibi ancak diş hekimi tarafından çıkartılabilecek şekilde de planlanabilir. Her iki planlamanın da avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır ve sizin için uygun olan tasarımı hekiminiz tedaviniz başlamadan önce size anlatacaktır.

12) İmplant tedavisi hangi dişsizlik durumunda ne avantajlar sunar? .
a) Alt çenede tamamen dişlerini kaybedip protez taşıyan hastalar:
Alt çene tam dişsizlik durumlarında hem protezin küçük olması hem de dil gibi hareketli bir organın bulunması hastalarımızın sıkça protez hareketinden, protez vuruğundan ve iyi çiğneyememe sıkıntılarından yakınmalarına neden olur. Bu hastalarımız da implantların uygulanması yukarıdaki tüm şikayetleri ortadan kaldırdığı gibi kemiğin erimesini de durdurmaktadır.
b) Üst çenede tamamen dişlerini kaybedip protez taşıyan hastalar:
Üst protezler alt çene protezlerine oranla daha az hareketli, daha tutucu ve daha dengeli olsalar da, protezin damağı kapatmak zorunda olan tasarımı tat alma duygusunu azaltıp mide bulantısına neden olabilmektedir. İmplant tedavisi bu sıkıntıların ortadan kalkmasını sağlar.
c) Alt ya da üst çenede dişlerinin bir kısmını kaybetmiş hastalar:
Bu hastaların şikayeti kancalarla tutunan protezin (modern protez) estetik olmayan görüntüsü, ya da köprü yapılabilmesi için sağlam dişleri kestirme zorunluluğu olabilir. İmplant tedavisi estetiği sağlarken komşu dişlerin hasar görmesini de önler.
d) Tek dişini kaybetmiş hastalar:
Bu hastalar tek bir diş boşluğunun doldurulması için en az komşu iki dişin küçültülmesi seçeneği ile karşı karşıya kalan hastalardır. Diş üzerinde yapılan en ufak bir dolgu işleminin bile (ne kadar dikkatli yapılırsa yapılsın) ilgili dişi rahatsız etme riski vardır. Tek bir implant’ın yerleştirilmesi, komşu dişlere müdahale zorunluluğunu ortadan kaldırdığı gibi çoğu zaman daha estetik ve fonksiyonel sonuçların ortaya çıkmasına da neden olur.

13) Dental implant tedavisinin yukarıdakiler dışında genel avantajları nelerdir?
En önemli avantaj implantlar üzerine yapılacak protezin, sizin tarafınızdan, kendi dişleriniz gibi hissedilmesi ve konuşma gülme çiğneme gibi günlük işlemleriniz sırasında kendinizi kısıtlamamanızdır. Bunun dışındaki avantajlar aşağıda sıralanmıştır:
Dişlerini kaybederek protez kullanmaya başlayan hastalarda biyolojik bir kural olarak mutlak kemik erimesi görülür. Bu durum, bir süre sonra yanak ve dudağın desteği kaybolacağından yüz şeklinde değişikliklere, profilde çöküntülere neden olabilir. Ancak implantlar kemik üzerine belirli bir kuvvet ilettikleri için bu kemik erimesini ve dolayısı ile yüz şeklindeki değişiklikleri engeller.

Diş çekimlerini takiben kişilerin çiğneme etkinliği yaklaşık 4 kat azalır. Bunun nedeni diş kökü etrafında çiğneme kuvveti alıcılarının yitirilmesidir. İmplant’lar kemik içine yerleştirileceğinden bu alıcıların bir kısmının tekrar devreye girmesini sağlar ve doğal dişiniz varmışçasına çiğneme kuvveti uygulamanızı sağlar. Sonuçta da daha etkin bir öğütme işlemi yapabilirsiniz

Bir diğer avantaj protezlerin sıkıca yerinde durmasıdır. Bu sayede protezlerin hareket etmeyeceğini bilmek ve rahatça gülmek, yemek yemek ve hatta öpüşebilmek olasıdır.

Isırma kuvveti ve protez tutuculuğu en üst seviyede olacağı için rahatsız edeceğini düşünmeden her türlü gıda maddesini tüketebilirsiniz. Bu da dengeli beslenmenizi sağlayacaktır. Sosyal hayatınızdaki sınırlamaları ortadan kaldırmanız da ek bir getiridir.

14) Her diş hekimi implant tedavisi yapabilir mi?
Kanunen tüm diş hekimleri bu tedaviyi uygulayabilir. Ancak her konuda olduğu gibi özel bir eğitim ve deneyim gerektirdiği için yeterince birikimi olmadığını düşünen, sorumluluk sahibi bazı hekimler bu isteğinizi karşılamayabilirler. Ancak her diş hekimi, kendisi uygulamasa bile, isteğiniz doğrultusunda sizi konuyla ilgili ve uygun olduğunu düşündüğü bir özel kliniğe ya da üniversite hastahanesine yönlendirebilir.

15) İmplant tedavisi her yaşta yapılabilir mi?
18 ile 99 yaşları arasında değişen, genel olarak sağlıklı bireyler implant tedavisinden faydalanabilirler. Bazı özel durumlarda (kemik gelişiminin tamamlandığının tesbit edildiği haller) 18 yaş altındaki kişilere de implant uygulanabilir. Bir yada birden fazla diş eksikliği tedavi olma şansını etkilemez. Ayrıca hastanın cinsiyeti de implant tedavisinin başarılı olup olmaması ile ilgili değildir.

16) İmplant yerleştirilmesi ağrılı mıdır ? Cerrahi işlem ne kadar sürer ?

Uygun anestesi altında implant operasyonu sırasında hiç ağrı duyulmaz. Operasyon sonrasında da hissedilen ağrı normal bir diş çekimi ağrısından farklı değildir ve sık kullanılan ağrı kesiciler ile kolayca atlatılabilir. Ağrı kesicilerin ve antibiyotiklerin kullanımı operasyonun şartlarına göre her hasta için değişiklik gösterebilir. Yerleştirilecek implant sayısı ve kemik durumuna göre işlem 30 dakika ile 3 saat arasında sürebilir. Ancak özel durumunuza göre bu konudaki en doğru bilgiyi hekiminiz size önceden verecektir. Operasyon sonrası bazen birkaç gün sürecek hafif şişlik görülmesi normal sayılmalıdır.

17) Operasyon sırasında ve sonrasında bir rahatsızlığım olacak mı?
Operasyon lokal anestezi ve sedasyon ile hiçbir ağrı ve rahatsızlık duyulmadan yapılabilmektedir. Gerekli durumlarda genel anestezi de uygulanabilir. Operasyondan sonra herhangi bir diş çekiminden sonra da duyulabilecek hafif bir ağrı veya şişlik olabilir. Bunlar da ağrı kesicilerle ve gerekli önlemlerle rahatlıkla giderilebilir.

18) Operasyon sonrası çalışabilir miyim ?

İmplant operasyonu genelde 20 yaş dişi çekimi kadar basit bir işlemdir. Bu nedenle standard uygulamalarda sadece ameliyat sonrasında dinlenmeniz yeterlidir. İleri cerrahi tekniklerin uygulanması gereken durumlarda ise birkaç gün dinlenmeniz gerekli olabilir. Kişisel durumunuza uygun süreyi hekiminiz size anlatacaktır.

19) İmplant operasyonu sonrasında neler normal sayılabilir ?

Operasyon sonrası hafif ağrı ve morarma, yüzde şişlik, birkaç güne kadar devam edebilen uyuşukluk hissi normal olarak kabul edilmelidir.

20) İmplantların yerleştirilmesi ile her şeyin tamamlanarak protezlerin kullanılır hale gelmesi ne kadar süre alır? Ne kadar süre ile dişsiz kalınır?
Detaylı bir muayene ve tedavi planından sonra tedavinin ilk aşaması implantların yerleştirilmesidir. Bu işlemden sonra genel olarak bir hafta kadar bölgeye kuvvet iletilmesi istenmediğinden hiç protez takılmaması önerilir. Daha sonra hastanın varolan protezinin içi yumuşak kalacak bir malzeme ile doldurularak implant’ın kemik ile kaynama süresi olan 3-6 ay hastaya protezi kullandırılır. Bu sayede hasta sosyal hayatını sürdürebildiği gibi alışkın olduğu çiğneme işlemini de yapabilir. Ameliyat sonrası ilk 3 hafta hastaların yumuşak besinler alması standart önerilerdendir.
Tedavinin ikinci aşaması olan protez yapımı ise genel olarak 1-3 hafta içinde tamamlanır ki iyileşme süreci 3 ay kabul edilirse implant destekli protezlere ortalama üç buçuk ay gibi bir sürede sahip olunabilir. Ancak çok daha kısa sürede kemik ile kaynaması istenen implant çeşitleri üzerinde çalışmalar sürmektedir

21) Dental implantların vücut tarafından reddedilmesi olası mıdır?
Titanyum implant’ların kemiğe kaynaması ve vücut tarafından kabul edilmesi işlemi canlı organ naklinden çok daha farklı bir mekanizma ile oluşmaktadır. Bu nedenle doku uyuşmazlığı, kan uyuşmazlığı ya da daha özel birtakım testlere gereksinim yoktur.İmplant malzemesi olarak kullanılan titanyum’un alerjik bir reaksiyon geliştirdiği bu güne kadar hiç gözlenmemiştir. Uygun şartlar sağlandığı ve doğru işlemler yapıldığı zaman dental implantların vücut tarafından reddedilme durumu yok denecek kadar azdır. Ancak tıbbın her branşında olduğu gibi çok nadiren sebebi günümüz koşullarında anlaşılamayan ‘red’ durumları ile karşılaşılabilir. Başarı kriterleri özetlenecek olursa
a) uygun hasta seçimi
b) hekimin deneyimi
c) hasta’nın ağız sağlığına önem vermesi ve düzenli kontrollere gelmesi
sayılabilir. Bir implant’ın başarısız olma durumunda aynı bölgeye tekrar implant yerleştirilmesi mümkündür.

22) Implant vidası kemik ile kaynaşmaz ise (osseointegre olmaz ise) ne olur?
Doğru implant ve yöntem kullanılması durumunda böyle bir olasılık yok denecek kadar azdır. Bu tip bir başarısızlık genellikle cerrahi operasyonu takip eden ilk 6 ay içinde ortaya çıkar. Böyle bir durumda diş çekimi kadar kolay bir işlem ile implant yerinden çikartılmalıdır. Bu bölgedeki kemiğin iyileşmesini takiben yeni bir implant konulabileceği gibi, klasik tip protezlerden birisi de tercih edilebilir. Ancak, genellikle, 2’den fazla implant konulan vak’alar da arta kalan implantlar protezin de yeniden tasarlanması ile hizmet vermeye yeterli olmaktadır.

23) İmplant’ların ömrü ne kadardır ?
Peki doğal dişlerin ömrü ne kadardır? Düşünecek olursak doğal dişler bir ömür boyu hizmet vermesi gereken organlarımızdır. Ancak örneklere bakacak olursak hayat boyunca diş kayıplarımız olduğunu görürsünüz.
Yayınlanmış bilimsel raporlar 30 sene önce uygulanmış implantların %80’i aşkın bir kısmının halen ağızda bulunduğunu göstermektedir. Ancak bunların hekim uygulamasını takiben hastanın çok iyi bir ağız temizliği sağlayabildiği durumlar olduğu unutulmamalıdır. Bununla birlikte düzenli olarak diş ve dişeti sağlığınızı kontrol ettirmeniz ve az sayıda sigara tüketmeniz de etken faktörlerden bazılarıdır.
Köprü olsun, modern protez olsun, implant dışı standart protetik uygulamaların ortalama ömrü ise gene bilimsel veriler ışığında 7-12 senedir.
Hepimiz biliriz ki diş problemleri yetersiz hasta bakımı ya da ihmal sonucu ortaya çıkarlar. Aynı şey implant’lar içinde geçerlidir. Diş hekiminin kontrolü dışında bulunan beslenme alışkanlıkları, kalıtsal durum, doğru ağız bakımı, sigara alışkanlığı gibi sebepler nedeniyle bu sorunun kesin cevabını vermek zordur. Ancak her hekim implant uyguladığı hastasının bunları bir ömür boyunca problemsiz taşımasını hedefler.

24) İmplantlar özel bakım gerektirir mi?
Dental implant sahibi olan hastalarımıza önerimiz onları doğal dişlerle aynı şekilde kabullenmeleri ve aynı bakımı uygulamalarıdır. Bu hastalar düzenli kontrollere gelmeli ve düzenli fırçalamalıdırlar. Diğer organlarımız gibi dişlerimizde düzenli kişisel bakım ve profesyonel kontrol gerektirmektedir. İmplant’larda kendi dişleriniz gibi hatta daha fazla bakım ihtiyacı gösterir. Bu bakımda düzenli fırçalama ve arayüz temizliği yapmakla mümkündür. Bu nedenle yukarıda bahsedilen kişisel ağız bakımını yapamayacak ya da ihmal edecek kişilerin implant tedavisi görmesi bazı problemler ortaya çıkmasına neden olabilir.
Unutulmaması gereken şey, bu tip bir tedavinin uzun süre başarılı olabilmesi için gereken en önemli faktörün düzenli ağız bakımı olduğudur. Bunun dışında tedavinin tamamlanmasından sonra hekiminizin direktifleri doğrultusunda düzenli kontrollere gitmeniz gerekmektedir.

25) Implant tedavisi pahalı mıdır?
Maalesef, evet. Kullanılan tüm malzemenin ithal olması ve saglıklı implant üretimi için çok yüksek teknolojiye gereksinim duyulması tedavinin fıyatını belirlemektedir. İmplant malzemelerinin dövize endeksli olması tedavi maliyetini çoğu kez olumsuz etkilemektedir. Ayrıca implant uygulamaları bir dizi karmaşık ve uzun süreli işlemleri gerektirir. Dolayısıyla rutin diş hekimi hizmetlerinden daha yüksek bir harcamaya ihtiyaç vardır.
Ancak kesin fiyat ihtiyacınız olan tedavi ve protez şeklinin belirlenmesinden sonra başvurduğunuz hekim tarafından verilebilir

26) Eksik olan her diş için bir implant gerekli midir? Yoksa tek implant birden fazla dişin yükünü taşıyabilir mi?
Kaybedilen her diş için bir implant gerekmez. Hiç diş olmayan bir damakta yapılacak protezin şekline ve varolan kemiğin miktarı ve sertliğine bağlı olarak 2 ile 8 arasında implant gerekmektedir. Eğer eksik diş sayısı ‘1’den fazla ise implant uygulanacak bölgeye bağlı olarak tek bir implant 2 ya da 3 diş yerine hizmet verebilir.Örnek olarak 3 diş eksikliği 2 adet implant ile giderilebilir.

27) Doğal dişler ile implantlar bir arada kullanılarak implant sayısı azaltılabilir ve tedavi ücreti düşürülebilir mi?
Bu durum mümkün olmasına rağmen zorunluluk olmadıkça tercih edilen bir yöntem değildir. Bunun nedeni dişler ile implantların kemik içindeki esnekliklerinin farklı olması ve bu durumun ileride problem çıkarabilme ihtimalidir. Bu nedenle kısa dönemde maddi tasarrufmuş gibi görülen bu durum uzun dönemde daha fazla masraf ve problem çıkarabilecek bir yöntem olabilir.

28) İmplantlar çekim yapıldıktan hemen sonra yerleştirilerek vakit kaybı önlenebilir mi?
Bu giderek populer olan bir işlemdir ancak başarılı olabilmesi için aşağıdaki şartlar sağlanmalıdır:
a) Çekim yerinde yeterli kemik olması
b) Çekim yerinin tamamen iltihaptan uzak olması
c) Çekilen dişe komşu dişlerde dişeti iltihabı olmaması

29) İmplant’ların çene kemiğinin erimesini engellediği doğru mu?
Evet. Dişler çekildikten sonra görülen kemik erimesinin sebebi dişler tarafından kemiğe iletilen kuvvetin ortadan kalkması ve görevi kalmayan kemiğin erimesi olarak özetlenebilir. İmplantlar da diş kökleri gibi kuvvet iletimine neden olup destek kemiğe bir görev yüklediklerinden kemik erimesini engellerler. Böylece diş kayıpları sonrası zaman içinde ortaya çıkan estetik sorunlarla karşılaşılmamış olunur.

30) Dişeti iltihabı nedeniyle dişlerimi kaybettim. Hala implant tedavisi görebilir miyim ?

Evet. Ağız bakımına sürekli dikkat edecek, ve kontrolleri aksatmayacaksanız implant tedavisi görebilirsiniz.

31) Çok alerjik bir bünyem var. Dental implant’lar alerji yapar mı?
Günümüzde kullanılan implantların neredeyse tümü saf titanyum’dan yapılmaktadır. Günümüze kadar tüm dünyada saf titanyuma bağlı alerji vakası görülmemiştir. Bu nedenle implant tedavisi yaptırabilirsiniz.

32) Kanser riski var mı?

Tıbbi literatürde implantların kansere neden olduğunu gösteren hiç bir çalışma yoktur. Dolayısı ile böyle bir endişe yersizdir.

33) Tek bir dişimi kaybettim. Boşluğun doldurulması için diş hekimim bölgeye köprü yapmayı önerdi. Ancak sağlam dişlerimin küçültülerek onlara zarar verilmesini istemiyorum. İmplant tedavisi benim sorunumu çözer mi?

Evet. İmplant tedavisi durumunuz için biçilmiş kaftandır. Kaybettiğiniz diş yerine yerleştirilecek bir implant bölgeye komşu olan iki dişinizin küçültülmesini ve dolayısı ile onların da ileride problem çıkarma riskini ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca bu tarz tek bir protezin temizlenmesi ve bakımı daha kolay olacağından dişeti sağlığınız da ciddi olarak korunacaktır.

34) Dişlerimi kaybedip tam protezleri kullanmaya başladığımdan beri yemeklerin tadını almaz oldum ve yaşamdan aldığım eski zevki alamaz oldum. İmplant’lar bana yardımcı olabilir mi?
Büyük olasılıkla evet. İmplantlar protezlere destek olup protezin hareketlerini sınırlayacağından protezin çok büyük yada geniş hazırlanması gerekmeyecek ve böylece protez tarafından kapatılan doku miktarı azalacak ve tad alma duyusu eski durumuna dönecektir.

35) Uzun süredir dişsizim. Hala implant tedavisi görebilir miyim ?
Halen protez kullanan bir kişiyseniz ve protezin oynamasından, yerinde durmamasından ya da sık sık vuruklar yapmasından şikayetçiyseniz implant tedavisinden fayda görebilirsiniz. Kişisel istekleriniz (tamamen çıkmayan protez gibi) ve size uygun tedavi yöntemine bağlı olarak 2 ya da 8 adet implant uygulanarak hak ettiğiniz sosyal hayatı yaşayabilirsiniz.

36) Hangi durumlarda implant yerine klasik köprü protezleri önerilir ?
Yakın zamana kadar çoğu diş hekimi eksik dişlerin tedavisinde klasik köprülerin uygulanmasını önermekteydi (boşluğa komşu iki dişin küçültülmesini gerektiren bir yöntem). Ancak dental implantoloji alanındaki son gelişmeler hastalarımıza daha fazla tedavi seçeneği sunmamıza neden oldu. Günümüzde, boşluğa komşu dişlerin tedavi ihtiyacı olduğu bazı özel durumlarda, halen komşu dişlerden destek alınan klasik köprüler önerilebilmektedir. Ancak doğal dişlerin bütünlüğünün bozulmaması, karşıt dişlerle olan ilişkinin değişikliğe uğratılmaması ve birçok diğer teknik kısıtlamalar nedeni ile çoğu hekim giderek artan oranda köprü protezi uygulamasını terk ederek hastalarını implant uygulamalarına yönlendirmektedir.


Posted in Tedaviler

One comment on “implant

  • Teşekkür ederim,

    Beklediğimiz bir siteydi, çok yakında görüşmek üzere,

    Başarılarınızın devamını dilerim 🙏😷😜

    G ALAN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir