Çaresi Var Mı Acaba Dediğiniz Tedaviler

Kanser tarama:
Çağımızın hastalığı kanser hepimizi tehdit ediyor. Kanser tedavilerinde erken teşhis en önemli silahımız. Ağız içindeki şüpheli olguların, özel bir cihaz ile incelenerek yorum yapılması mümkün.

Horlama:
Nefes yolumuzda yaş ilerledikçe, sıkça görülen doğal değişiklikler horlama şikayetine neden olabilir. Geceleri takılabilecek protez benzeri yapılar horlamayı ortadan kaldırmaya ya da hafifletmeye, daha rahat nefes alarak, ertesi gün daha zinde uyanmanıza yardımcı olabilir.

Dişlerde görülen çapraşıklıklar:
Çapraşıklıkların doğru tedavisi, ortodonti olmalıdır. Ancak uzun sürecek bir ortodontik tedavi, kişilerin belli bir sure için bile olsa tel takmak istememesi gibi durumlarda, HAFİF ÇAPRAŞIKLIKLAR az sayıda dişe uygulanacak lamina porselenler ile düzelebilir. Her hasta’nın durumu kendisine özeldir ve mutlak muayene sonrası doğru karar verilebilir.

Dijital hazırlanan kaplama ve dolgular:
Diş tedavisinin uzun randevular gerektirdiği günlere yavaş yavaş veda ediyoruz. Ağızdan, silikon ölçü maddeleri ile aldığımız ölçü sayısı giderek azalıyor. Bunun yerine, kamera ile, işlem yapılacak dişin görüntülerinin alınması ve ihtiyaç duyulan protezin ertesi gün takılması artık mümkün.

İmplant uygulamaları:
Uzun ömürlü bir implant tedavisinin ilk ayağı, implant’ın doğru yere yerleştirilmesidir. Milimetrik farkların ciddi farklılıklar yarattığı tedavi de implant’ın bilgisayar planlaması ve yönlendirmesi ile ameliyat sırasında doğru noktaya konulması mümkündür. Dinamik navigasyon artık gerçek.

Dental tomografi ile şüpheli durumların teşhisi:
Tomografi ilgili bölgenin 3 boyutlu görüntüsünü vererek normal röntgen ile görülemeyecek durumların, ya da göz ile teşhis edilemeyecek durumların teşhisine yardımcı olur.

Muayene ve röntgen ile görülmeyecek çürüklerin teşhisi:
Çürükler sıkça ters piramit şeklinde genişlerler. Yani dişin yüzeyinde bir nokta gibi görünürken, dişin içine doğru çok geniş olabilirler ve bu durumu eğitimli gözlerin bile her zaman görmesi mümkün değildir. Ancak bunu tesbit edecek cihazlar bulunmaktadır.

Implant iyileşme süresi:
İmplantlar cerrahi olarak yerleştirildikten sonra, belli bir sure kemik ile kaynama süresi gerekir (osseointegrasyon). Ancak bu sure uygulanan bölgenin kemik kalitesine, kişisel özelliklere ve kemik grefti (tozu) uygulamalarına bağlı olarak her hastada farklılık gösterir. İmplantın kemik ile kaynadığını göstererek protez aşaması öncesi gerekenden fazla ya da az beklemek artık modern cihazlar ile ortadan kalkmıştır.

Çürük oluşumunu engellemek:
Çürüklerin %40’a yakın bir kısmı, çiğneme yüzeyinden başlar. Dişin yüzeyindeki ince oluklara sızan şeker, çürük oluşumunu başlatır. İşte dişe hiç zarar vermeden, bu olukları ilaçlar vasıtası ile kapatmak mümkündür. Genelde dişler sürdüğü zaman çocuklara yapılan bu tedavi, yetişkinlerin çürüklerini engellemek açısından da UYGUN vakalarda kullanılabilir.

Diş koruma apareyleri:
Boks gibi kontakt sporları yapanların, yüz bölgesine alacakları darbelerde dişlerine zarar vermemeleri için dişlikler faydalı bir önlemdir.

Diş sıkmayı önleyecek tedaviler:
Modern hayatın stresi çoğu kişinin dişlerini sıkmasına neden olmaktadır. Bu durum çene eklemi rahatsızlıklarının ortaya çıkması, sabah yorgun kalkmak ve ağrı şikayetlerine neden olabilir. Çene sıkmasını engelleyecek botoks uygulamaları ve gece plakları sorunlara çare olabilir.


Posted in Tedaviler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir